Jak vybrat látku pro textilní rolety a nepřebrat?

21 / 5 / 2020  (Autor: Radka)

 

S textiliemi pro rolety se to má podobně jako s jinými materiály, ač mohou vypadat na první pohled dost podobně, každá je vlastně jiná. Kromě jiného vzhledu a struktury mají i jiné vlastnosti, světelnou a tepelnou propustnost apod. Správně si vybrat tak může být trochu věda, ale nebojte se, s námi to zvládnete.

Světelná propustnost aneb která roletová látka propustí kolik světla


Neuvažujeme-li pouze estetický vzhled roletové textilie (barvu, texturu, design), je zásadním kritériem pro výběr roletoviny to, jak moc má stínit. Položte si tedy hlavní otázku, jak moc potřebujete, aby roleta v daném prostoru zastínila.

 

Semi-transparentní textilie

Semi-transpartentní (světlo propustné) textilie jsou asi nejvíce používanou skupinou roletových materiálů. Velké oblibě se těší jak v domácnostech, tak i v komerčních objektech. Zajistí běžné zastínění a večer poskytnou dostatečné soukromí.

Propustnost světla (semi-transparence), neznamená, že je přes tyto textilie vidět ven nebo dovnitř, toho se bát nemusíte. Při běžné intenzitě osvětlení nejsou přes tento typ textilie viditelné ani siluety, pokud se např. nedotýkáte rukou přímo samotné látky rolety.

Míra propustnosti světla je závislá i na barvě textile. Látka světlé barvy tedy propustí více světla než ta samá látka ve tmavém odstínu. Pro reálnou představu, jak moc která textilie světlo propouští, stačí dát vzorek textilie během denního světla proti oknu.

Pro snadnější orientaci rozlišujeme v našem katalogu tyto světlo propustné látky na:

→ velmi průsvitné (většina bílých nebo velmi světlých a tenkých roletovin)

→ průsvitné (převážná část nabídky roletových látek)

→ málo průsvitné (látky ve výrazně tmavých odstínech).

 Jak vybrat látku pro roletu

Vzorník látek pro rolety

 

Blackoutové textilie

Pokud potřebujete maximální možné zatemnění, je třeba vybírat z látek zatemňujících = blackoutových. Zatemňující textilie sami o sobě nepropustí žádné světlo. Dáte-li tedy takovou látku proti světlu, žádné světlo skrze ní neprojde a na její barvě v tomto ohledu nezáleží. Světlo neprojde ani přes bílou ani přes černou zatemňující látku, např. materiály BLACKOUT, PRIMERA, NERO, BLACKOUT ALU apod. 

Transparentní textilie

Průhledné textilie se pak označují jako tzv. transparentní, přes tyto textilie je vidět zhruba jako přes záclonu. Do této kategorie roletovin patří např. průhledná látka OPAL, speciální materiály SCREEN, řada plisovaných záclonovin CAMOUFLAGE NC či některé běžné záclonové látky v kolekci ROMA.

 Používané piktogramy pro světelnou propustnost látek a další užitečné vlastnosti:

 Propustnost světla - filtr roletových látek/piktogram

 

Blackoutová látka pro rolety - piktogram

Blackoutová textilie

Semi-transparentní látka pro rolety - piktogram

Semi-transparetní textilie

Transparentní látka pro rolety - piktogram

Transparentní textile 

Screenový materiál pro rolety - piktogram

Screenová textilie

Odrazivá vrstva roletové látky - piktogram

Reflexní vrstva 

Odolnost proti vlhkosti roletové látky - piktogram

Odolnost vlhkosti

Nehořlavost roletové látky - piktogram

Nehořlavost

 Odolnost proti skvrnám roletové látky - piktogram

 Úprava proti skvrnám 

  Antibakteriální a anifungicidní úprava roletové látky - piktogram

  Antibakteriální úprava 

 

Světelné vlastnosti

Světelné vlastnosti materiálů jsou obecně stanoveny technickou normou EN 410, kterou se stanovují světelné a sluneční charakteristiky zasklení a dalších materiálů. Ve zkratce jsou tyto světelné vlastnosti kombinací dílčích hodnot světelné transmise (prostupnost světla látkou), reflexe (odrazivost světla) a absorpce (pohltivost světla). Tyto hodnoty se udávají v procentech, přičemž součet těchto dílčích charakteristik je vždy roven 100%. Světelná transmise látky zatemňující (blackoutové) je 0.

 

Solární vlastnosti aneb která roletová látka odrazí lépe teplo

 

Dalším častým kritériem výběru je, jak dobře dokáže látka odrazit teplo. Tato vlastnost je velmi podstatná u zastínění oken situovaných na jih nebo jihozápad, zkrátka tam, kde se slunce opírá plnou silou po většinu dne nebo u střešních oken, kam dopadá sluneční záření intenzivněji, než na klasická svislá okna.

Tuto charakteristiku udávají hodnoty solární reflexe (odrazivosti), absorpce (pohltivosti) a transmise (prostupnosti). Opět jsou to charakteristiky udávány v procentech, přičemž součet dílčích hodnot vždy tvoří 100%.

 

Termoregulační efekt stínicí textilie

Abychom nezabíhali do přílišných odborných detailů a názvosloví, to, jaké má látka výsledné světelné a solární vlastnosti je kombinací všech těchto dílčích charakteristik (světelné a solární transmise, reflexe a absorbce), které jsou ovlivněny nejenom samotným složením materiálu, ale také tloušťkou, barvou, speciálními povrchovými a odrazivými vrstvami textilie apod.

Pro zjednodušení orientace uvádíme u všech látek v našem katalogu tzv. termoregulační efekt, tedy schopnost dané látky regulovat teplotu pronikající sklem okna do interiéru.

Světelné a tepelné vlastnosti rolet

Termoregulační efekt = jak dobře látka zabraňuje prostupu tepla 

Termoregulační efekt grafika                

1 = velmi významný termoregulační efekt, látka dokáže významně ovlivnit tepelnou pohodu v interiéru

5 = velmi malý nebo žádný termoregulační efekt

                 
     Termoregulační efekt - filtr roletových látek/piktogram

 

 

Obecně lze tedy říci, že teplo odráží nejlépe látky, které splňují jednu nebo více níže uvedených vlastností:

→ mají speciální reflexní vrstvu - reflexní vrstva je vždy na zadní straně textilie směrem k oknu, např. roletovina VEROGLIM se zadní aluminiovou vrstvou, TERMO a převážná většina plisovaných látek se zadní perlexovou vrstvou apod.

→ jsou světlé (semi-transparetní textilie) nebo mají velmi světlou zadní stranu, např. naše látky BLACKOUT se zadní stranou bílou.

→ jsou přiměřené silné - velmi tenké látky vykazují vyšší dílčí hodnoty světelné i solární transmise). Toto neplatí např. pro výborně odrazivou a zároveň tenkou zatemňovací látku PRIMERA s unikátní zadní reflexní aluminiovou vrstvou. 

 
  Termoregulační efekt kategorie 

Specifickou skupinou látek z tohoto pohledu jsou pak tzv. SCREENY, roletové materiály, u kterých je naopak žádoucí kombinace průhlednosti a maximální solární odrazivosti. I proto jsou screenové rolety velice oblíbené v kancelářích nebo při zastiňování teras, pergol či balkonů. Díky svému materiálovému složení dokáží screenové textilie maximálně odrazit teplo, ale neseberou vám výhled ven.

Prohlédněte si naší nabídku látek - pro rychlé a přesné vyhledávání využijte filtraci dle požadovaných vlastností.

 

Líbil se vám náš článek? Oceňte ho nebo sdílejte se svými přáteli.

 

                    


Kontaktní formulář
Vyplňte Vaše celé jméno. (Jméno, Příjmení, popř. titul).
Telefonní číslo, na kterém jste přes den k zastižení.

* ... Prosím vyplňte položky označené hvězdičkou. Budeme tak moci rychleji a lépe reagovat na Váš dotaz. Děkujeme.

Newsletter
Průvodce výběrem stínící techniky