Styly interiérů: Splynutí s přírodou (část II.)

 18 / 5 / 2020  (Autor: Hedvika & Radka)

 

Protože víme, že vyladit interiér tak akorát není žádná hračka, připravili jsem pro vás tento seriál o interiérovém designu. Postupně si představíme základní styly interiérů a nebude chybět ani doporučení vhodného stínění.

V tomto díle se zaměříme na přírodní styl interiéru. Dozvíte se, co je pro něj typické a jaká pravidla následovat při jeho realizaci. Pokud toužíte po domově inspirovaném přírodou, je tento styl právě pro vás.

 

Přírodní styl

Přírodní koncept interiéru je střídmý a harmonický. Hodí se do prostorů vizuálně propojených s venkovním prostředím, kde navazuje na pohled do krajiny či zahrady. Atmosféra přírodně laděného interiéru uklidňuje a mírní uspěchanost každodenního života

Jednoduchost a přírodní materiály

V interiéru se objevují přírodní materiály ve své co nejpřirozenější formě. Mimo dřeva se uplatňuje ratan, rákos, bambus i papír. Plastové prvky a další syntetické materiály zde najdeme jen zřídka.

Přírodní styl využívá základních tvarů a jednoduchých konstrukcí. Klíčové je rozmístění prvků tak, aby prostor nepůsobil přeplněně. Pro konejšivý zenový efekt je nejlepší volit minimalistický přístup. Pokud preferujeme živější interiér, můžeme si pohrát s doplňky a dodat mu lehce bohémskou neuhlazenost.

Obecně se v přírodním interiéru vyskytuje minimum spotřebičů a elektroniky. Ty nejnutnější jsou pak dokonale skryté, aby nenarušovaly poklidnou atmosféru. High-tech domácnost se tak stylizuje do přírodního konceptu jen těžce.

Přírodní styl 2

Zdroj: Antoni · shopify.com

Neutrální barvy a rostliny jako živý prvek

Přírodní interiér není pestrý a užité barvy jsou světlé a neutrální. Nejčastější jsou odstíny béžové, bílé a hnědé, které souzní s tóny dřeva. Žádoucí je přirozené světlo, které prostor ještě více rozjasní a otevře. Přírodní styl zpravidla nepracuje s potisky ani vzory. K vytvoření kontrastu místo toho využívá různé hrubosti a textury povrchů.

V přírodně laděném interiéru samozřejmě nesmí chybět živé prvky v podobě pokojových rostlin. Nejčastěji se jedná o zelené nekvetoucí rostliny, které evokují pocit volné přírody. Mezi další doplňky, na které v přírodních interiérech narazíme, patří hliněná keramika a jednoduché proutěné úložné prostory.

 Přírodní styl 6 Přírodní styl 5 Přírodní styl 4

Zdroj: #1 witanddelight.com; #2 lokoloko.es; #3 dezeen.com

Stínění v přírodním stylu

Jak už jsme zmínili, světlo je v přírodním interiéru důležitým prvkem. Proto je třeba tento fakt zohlednit i při výběru stínění. Nabízí se hned několik možností, jak odstínit nepříjemné paprsky a přitom zachovat přírodní koncept domova.

Stínění v přírodním stylu by mělo kopírovat barevnou paletu interiéru. Opět je tedy vhodné volit neutrální a světlé barvy. Širokou paletu neutrálních odstínů společně s minimalistickým vzhledem nabízí například roleta LEONTINA s řetízkovým ovládáním nebo tradiční pružinový KLASIK.

Vybírat bychom měli ze semi-transparentních materiálů. Právě ty nám umožní do interiéru vpustit maximum přirozeného světla, aniž bychom museli snižovat naše požadavky na soukromí. Stylově se do přírodního interiéru nejlépe hodí roletové materiály naturálního vzhledu. Z naší nabídky je to například Luna, Lima či Juno.

V přírodním interiéru se nemusíme bát ani skládaných rolet PLISÉ či HONEYCOMB. V bílém provedení s vysokou průsvitností připomínají papír, který se s oblibou uplatňuje v tradičních japonských interiérech.

Právě tradiční japonské domovy bývají protknuté harmonickou atmosférou. Do přírodně laděného interiéru proto doporučujeme i japonskou posuvnou stěnu TAPIA. Její panely jsou individuálně nastavitelné, a tak je její funkční i estetické využití vysoce variabilní.

V neposlední řadě je třeba zmínit také dřevěné rolety KARILA a AMERICA. Přírodnější materiál stínění si už snad představit nelze. Na trhu se často objevují i bambusové rolety. My však preferujeme vysoce kvalitní tkaniny z afrického dřeva Okoumé, které jsou mnohem pevnější a mají dlouhou životnost. 

                    Rolety pro přírodní styl 3 

                   Zdroj: samcramiam.com

 

Přírodní styl 8 Přírodní styl 1 Přírodní styl 10d

Zdroj: #1 zarahome.com; #2 vtwonen.nl; #3 modernapartments.elizabethquen.com

 

Líbil se vám náš článek? Oceňte ho nebo sdílejte se svými přáteli.

 

                    


Další články na našem blogu

 


Kontaktní formulář
Vyplňte Vaše celé jméno. (Jméno, Příjmení, popř. titul).
Telefonní číslo, na kterém jste přes den k zastižení.

* ... Prosím vyplňte položky označené hvězdičkou. Budeme tak moci rychleji a lépe reagovat na Váš dotaz. Děkujeme.

Newsletter
Průvodce výběrem stínící techniky