Styly interiérů: Hřejivě útulná Skandinávie (část I.)

 30 / 10 / 2018  (Autor: Radka)

 

Protože víme, že vyladit interiér tak akorát, není žádná hračka, připravili jsem pro vás tento seriál o interiérovém designu. Poradíme vám, jaké rolety a stínění se do kterého stylu více či méně hodí.

Jednoduše a přehledně si postupně představíme základní interiérové styly, od Skandinávie po Boho či Glamour. Konkrétně si ukážeme, jak tyto styly vlastně vypadají, co je pro ně charakteristické a jaké interiérové stínění si ideálně vybrat.

 

Skandinávský styl

Skandinávské interiéry jsou jednoduché až minimalistické. Dokonale v sobě spojují funkci i estetiku. Severský styl přirozeně navozuje pocit čistoty, vyrovnanosti a harmonie. Pro svou rafinovanou práci s prostorem se skvěle hodí do malých bytů.

 

Přírodní materiály a světlo      

Ve skandinávsky laděném interiéru se vkusně prolínají přírodní a syntetické materiály. Světlé odstíny dřeva tak často nenásilně doplňuje stylový nábytek z plastu. Svoje využití zde najdou i kov a sklo.

Severské interiéry bývají zpravidla monochromatické. Místnosti jsou velmi světlé a převážně pracují s bílou barvou, která bývá doplněna jemnými odstíny šedé nebo béžové. Nic však nezkazíte ani tím, že využijete efektní kontrast kombinace bílé a černé barvy.

Vzhledem ke krátkým severským dnům je důležité maximální využití přirozeného světla a dalších světelných zdrojů, například lampiček, luceren a svícnů nebo dokonce krbu či krbových kamen. Vhodné umělé osvětlení dodá interiéru na útulnosti a hřejivosti.

Skandinávský styl bydlení                  Zdroj: Instagram @marena.marideko

Minimalismus a funkčnost 

Skandinávie je proslulá kvalitním produktovým designem, což se odráží i v interiéru, pro který jsou příznačné nadčasové a ikonické kousky. Minimalistický a praktický skandinávský styl zachovává jednoduchost i v dekoracích. Typické jsou celoplošné geometrické vzory, nekvetoucí zelené rostliny, keramika, svícny, obrazy nebo zrcadla. Charakteristickými textilními doplňky jsou kusové koberce, polštářky nebo dokonce kožešiny (ale raději ty umělé...). 

I severský interiér však může mít svou bohémskou podobu docílenou vrstvením přehozů, plédů a dalších textilií nebo použitím výraznější doplňkové barvy na drobných dekoracích, polštářcích či menších kouscích nábytku.

 

                    Zdroj: #1 photo by Krista Keltanen · kristakeltanenblog.com; #2 photo by Emily Laye · cocolapinedesign.com; #3 tlcinteriors.com.au

                                Zdroj: #1 Mo Nova on Pinterest; #2 mrwoon.nl;  #3 bloglovin.com

 

Stínění ve skandinávském stylu

Ač by se mohlo, zdát, že se v severském stylu stínění téměř neuplatní, i zde je nedílnou součástí interiéru. V našich geografických podmínkách je pak zastínění naprosto nezbytné.

Do severského konceptu můžete volit stínicí systémy téměř libovolně, stylově do něj skvěle zapadnou jak řetízkové rolety LEONTINA nebo LEONTINA BOX, tak skládané rolety PLISÉ či římské rolety ROMA. A ani s roletami den a noc MAGIC nic nezkazíte. Pro střešní okna pak vybírejte mezi PLISÉ nebo celostínicí roletkou ROLSUN.

Více než konkrétně zvolený systém stínění je důležitý výběr vhodného materiálu a barvy stínicí textile, která by měla korespondovat s celkovým vzhledem vašeho interiéru. K maximálnímu zachování přirozeného světla doporučujeme volit světlé odstíny semi-transparentních látek.

Protože seveřané preferují funkčnost a praktičnost, těší se zde velké oblibě také screenové rolety. Vysoce funkční screenové materiály  zabraňují přímému slunečnímu záření nebo oslnění z odrazu bílých zasněžených ploch, ale zároveň zachovávají vizuální kontakt s okolím a ubírají jen velmi málo přirozeného světla.

Pro ložnice a klidný spánek se nebojte použít ani rolety ze zatemňujících materiálů Blackout nebo PRIMERA. Světlo vás již nikdy nevzbudí, pokud sami nebudete chtít. 

Ke skandinávském stylu také neodmyslitelně patří voálové záclony nebo závěsy, které místnosti dodají na útulnosti, i když nedokáží tak dobře stínit jako tradiční prvky interiérového stínění.

              Zdroj: Instagram @myparadissi 

 

Skandinávské interiéry mají mnoho různých podob, ani u stínění tak nezapomínejte na to, co se líbí přímo vám. Jen tak budete s konečným vzhledem interiéru zcela spokojeni.

 

    Zdroj: #1 Cortina Studio on Pinterest; #2 Home Furniture on Pinterest; #3 Hausandhome.com

 

Líbil se vám náš článek? Oceňte ho nebo sdílejte se svými přáteli.

 

                    


Další články na našem blogu

 


Kontaktní formulář
Vyplňte Vaše celé jméno. (Jméno, Příjmení, popř. titul).
Telefonní číslo, na kterém jste přes den k zastižení.

* ... Prosím vyplňte položky označené hvězdičkou. Budeme tak moci rychleji a lépe reagovat na Váš dotaz. Děkujeme.

Newsletter
Průvodce výběrem stínící techniky