Jak jednoduše vyčistit látkové rolety?
21 / 5 / 2019 (Autor: Radka)
Děsí vás pravidelný velký úklid? S roletami si naštěstí zase tolik lámat hlavu nemusíte. Jejich údržba je rychlá a jednoduchá. S námi jí zvládnete raz dva.
Moderní roletové textilie jsou speciálně vyvinuté pro jediný účel - stínění. K jejich výrobě se používají odolná textilní vlákna většinou na bázi polyesteru či Treviry.
Povrch látek se pak upravuje dodatečnými procesy, vrstvami, které zvyšují užitnou hodnotu roletovin nebo posilují jejich funkcionalitu. Ve většině případů je to antistatická úprava, dále se mže jednat o nanášení reflexních vrstev, ochranných teflonových vrstev apod. Při každodenním používání rolety zabraňuje antistatická úprava usazování prachu na roletě.
Pro běžné čištění rolet v rámci větších domácích úklidů tak doporučujeme látku rolety lehce vyluxovat. Zaměřte se hlavně na vysátí usazeného prachu nahoře na trubce rolety. Pokud je třeba vysajte prach z celé textilie rolety, což můžete provádět i na visící roletě.
Dejte si však pozor, abyste látku rolety nepomačkali nebo jinak nepoškodili. Ideální je proto použít hubici s kartáčem a současně minimalizovat sílu sání vašeho vysavače.
V případě větších nečistot použijte na čištění vlhkou houbu.
Něž se do toho pustíte, sejměte zcela navinutou roletu opatrně ze stěnových nebo stropních nosičů. Při čištění látkových panelů japonské stěny nebo jednotlivých pásů vertikálních žaluzií textilii pečlivě stočte nebo jí naviňte na trubku. Nedojde tak k jejímu nechtěnému pomačkání či jinému poškození.
Roletovou textilii rozložte na rovný a čistý povrch. Nejprve odstraňte prach, je-li to třeba. Můžete použít prachovku nebo jemný čistý kartáč. Houbu namočte v čisté vodě, vyždímejte a jemným třením odstraňte z tkaniny nečistoty.
Pokud se jedná o hůře odstranitelné skvrny, použijte vlažnou vodu o teplotě do 30°C, s přídavkem mýdla nebo jemného pracího prostředku a jemným třením látku vyčistěte. Doporučujeme vyzkoušet konkrétní přípravek předem, na méně viditelné části materiálu. Předejdete tak k jeho nežádoucím vizuálním změnám.
Máte-li hotovo, roletu opatrně vraťte zpět do nosičů. Nezapomeňte roletu zcela rozvinout – materiál tak pořádně vyschne.
Čas od času nezapomeňte otřít vlhkým hadříkem i mechaniku rolety.
Naše tipy a triky:
→ Drobných skvrn se jednoduše zbavíte použitím obyčejné bílé školní gumy.
→ Neodkládejte čištění skvrn na později a pokuste se je vyčistit okamžitě! Včasným zásahem odstraníte skvrny lépe a snadněji a i při použití holé vody dosáhnete skvělých skvělých výsledků.
→ Při čištění se nám skvěle osvědčilo žlučové mýdlo nebo běžné vlhčené ubrousky. POZOR: Ale ani zde nezapomeňte nejprve vyzkoušet na méně viditelné části materiálu, zejména u tmavých odstínů látek.
→ Látku nikdy nenamáčejte do vody úplně, mohlo by dojít k její tvarové deformaci a trvalým změnám v její struktuře.
→ Textilie se nesmí žehlit ani napařovat parním čističem!
→ Nepoužívejte k čištění chemické prostředky, tuky, ostré předměty apod.
→ Máte roletu v blízkosti sporáku? Použijte kvalitní digestoř. Zabráníte tak vzniku zbytečných a nejproblematičtějších skvrn.
Čištění a údržba látek ROMA
Tak trochu samostatnou kapitolou v údržbě jsou římské rolety z látek ROMA. Látky ROMA jsou běžné závěsové a záclonové textilie, které můžete standardně prát, žehlit nebo i čistit parním čističem. Vždy je ale nutné postupovat v souladu se symboly údržby stanovené výrobcem látky.
Symboly údržby pro látky ROMA:
Líbil se vám náš článek? Oceňte ho nebo sdílejte se svými přáteli.