Zařiďte si obývací pokoj jako profesionál

1 / 3 / 2023  (Autor: Radka)

 

I když se může zdát, že zařizování tak velkého prostoru, jako je obývací pokoj, je poměrně náročné, nemusí to tak úplně být. Navrhnout prostor, který bude vyhovovat vám i vaší rodině jak po formální, tak funkční stránce, je možná snazší, než si myslíte. Podle odborníků stačí mít při plánování obývacího pokoje na paměti těchto 7 zásad.

 

1. Zaměření prostoru

Než se rozhodnete pro drastické úpravy svého obytného prostoru, je dobré si udělat co nejpřesnější přesnou představu o samotném prostoru. Prostor přeměřte, promyslete možnosti a udělejte si základní plán místnosti s rozvržením jednotlivých zón.

Dílčí rozměry vám usnadní výběr vhodné velikosti nábytku i doplňků, což vám může ušetřit jak čas, tak peníze. 

 

2. Stanovte si záměr a priority

Hned na začátku samotného navrhování je třeba si plně uvědomit, jak chcete prostor obývacího pokoje využívat. Nezapomeňte myslet i na ostatní členy rodiny, jen tak se v novém obývacím pokoji budou všichni cítit dobře.

Žádný universální způsob využití obývacího prostoru neexistuje (snad kromě pohovky, kterou má v obýváku asi každý). Někdo rád sleduje televizi, někdo raději čte nebo hraje deskovky, pro někoho je obývací pokoj hlavním návštěvním místem, pro jiného zase slouží spíše k osobní relaxaci.

Volba nábytku a jeho rozvržení tedy musí jít ruku v ruce s budoucím účelem. Místnost by měla odrážet váš osobní životní styl.

Ne vždy je nejlepší řešení udělat vše nově a moderně, jak jste to viděli někde v katalogu. Taková změna by vás mohla brzy omrzet. Někdy stačí k velkému „wow“ efektu i jen pár drobných změn, např. v rozložení nábytku, jiném využití pouze určité části prostoru, renovace nebo úprava oblíbeného kousku nábytku či obměna dekorací a doplňků.

Ani v obývacím pokoji nezapomeňte na nějaké ty úložné prostory.  Jen uklizený a uspořádaný pokoj bude působit krásným a upraveným dojmem.

Plán pokoje 

Interier obrázek 2

 

3. Najděte si svůj styl

Samozřejmě může být trochu náročné určit směr, kterým se chcete při navrhování obývacího pokoje vydat. Zejména pokud se vám líbí mnoho typů dekorací. Není třeba se striktně držet pouze jednoho konkrétního vzhledu, ale je důležité stanovit si obecné schéma, které Vám pomůže určit celkový směr budoucího designu místnosti. Zkuste najít několik inspirativních obrázků pokojů podobných nebo blížících se vaší představě, ať již se jedná o podobnost ve stylu, barvách, konceptu či samotném nábytku a dekoracích. Popřemýšlejte o nich, zkuste si stanovit hlavní priority.

 

4. Vytvořte si tzv. Room Board

Než sáhnete do peněženky a začnete nakupovat, měli byste zvážit, jak budou vaše ideální kusy nábytku v prostoru fungovat. Opět je dobré si představu vizualizovat. Při té příležitosti se zamyslete i nad využitím svého stávajícího nábytku. Působivé změny nemusí být vždy finančně náročné.

Shromážděte obrázky jednotlivých kousků nábytku a doplňků, barev a textur, které hodláte použít a vytvořte si malou „nástěnku“ - tzv. Room Board (označováno též jako Mood Board). Podívejte se, jak na sebe všechny kusy vzájemně působí a jak se doplňují. Možná zjistíte, že jste zachytili klíčové chyby. Často si právě v tomto kroku uvědomíte, že chcete použít příliš mnoho kousků se stejným stylem nebo že se vzor koberce bude prát s látkou na závěsy apod. Room Board je skvělý způsob, jak provést jednoduché změny, výměny zvolených kousků a doladit vzhled ještě před tím, než si nové kousky fyzicky pořídíte.

Na návrh nespěchejte, vraťte se k němu klidně i několikrát, než si budete skutečně jisti, že vše funguje jako celek a je to rovněž v souladu s vaším ideálem.

V tomto momentu byste se také měli zamyslet nad vhodným stíněním, nejenom nad konkrétním typem rolet, ale zejména nad jejich budoucí funkčností a preferovanou barvou. Do obývacího pokoje většinou není třeba rolet zatemňovacích, stačí běžné zastínění. U většiny světlo propustných roletovin mějte na paměti, že čím tmavší látku si vyberete, tím dosáhnete většího zastínění. Často se rolety kombinují i se závěsem nebo voálem, což působí více domácky a tradičně, naopak v moderních interiérech můžete rolety využít i jako dominující dekorační prvek.

 

    

 

5. Realizace

Pořízení nového nábytku nebo vícero doplňků může být i finančně náročné, v tom případě si můžete rozložit realizaci na delší dobu a do několika fází. Případné stavební úpravy nebo výmalbu je třeba vždy udělat na začátku. Dále odborníci doporučují začít s většími kousky nábytku, které místnost uzemní, jako je např. pohovka.

V obývacím pokoji budete trávit spoustu času a většinu z něj právě na pohovce, nesnažte se tedy při jejím výběru příliš šetřit. Ujistěte se, že je co nejpohodlnější a nejlepší, jakou si můžete v daném okamžiku pořídit a určitě toho nebudete v budoucnu litovat.

Stejně tak ale můžete pouze vdechnout nový život oblíbeným kouskům nábytku, které už doma máte. Nový nátěr komody, přečalounění křesla nebo jiné podobné vychytávky a renovace ušetří vaši peněženku a přidají designu pokoje na jedinečnosti a originalitě.

Na internetu najdete mnoho designových nápadů a úžasných inspirací, nejenom na vylepšení či recyklaci starších kousků nábytku, ale i návody jak si vyrobit nějaký prvek v interiéru zcela vlastními silami. 

 Interiér před a po 1

Interiér před a po 5 Interiér před a po 3 Interiér před a po 4

6. Dolaďte stěny a další detaily

Stěny jsou vždy skvělou příležitostí, jak dodat místnosti více charakteru. V žádném případě by neměly zůstat prázdné.  Umělecká díla a další dekorativní předměty dodají prostoru jedinečný šmrnc. Nejste si jisti, co pověsit? Může to být velké umělecké dílo nebo stěna ve stylu rodinné galerie fotek a osobních vzpomínek, oblíbená jsou rovněž zrcadla, která odráží sluneční světlo a dokáží místnost nejenom ozvláštnit, ale i prosvětlit. Umělecké nebo starožitné doplňky můžete získat za rozumné peníze v bazarech nebo na internetu – velikost i rozmístění si opět zkuste nejprve vizualizovat.

 7. Nezapomeňte na pokojové rostliny

Rostliny jsou dokonalým doplňkem každého obývacího pokoje.  Zeleň dodá místnosti život a svěžest, aniž by vás to zruinovalo. Při pořizování pokojových rostlin se ale raději předem informujte, jak o ně pečovat a jaké podmínky potřebuji. Není nic horšího než pohled na zbídačené, zvadlé nebo dokonce uschlé rostliny. Pokud máte omezený rozpočet nebo bydlíte v pronájmu, kde nemůžete do výzdoby příliš investovat, jsou právě rostliny těmi nejvděčnějšími doplňky pro váš vysněný obývací pokoj.

Tak zahoďte obavy a hurá do toho!

Interier detaily 4 Interier detaily 2 Interier detaily 1

 Zdroj: Pinterest

 

Líbil se vám náš článek? Oceňte ho nebo sdílejte se svými přáteli.

 

             


Další články na našem blogu

 


Kontaktní formulář
Vyplňte Vaše celé jméno. (Jméno, Příjmení, popř. titul).
Telefonní číslo, na kterém jste přes den k zastižení.

* ... Prosím vyplňte položky označené hvězdičkou. Budeme tak moci rychleji a lépe reagovat na Váš dotaz. Děkujeme.

Newsletter
Průvodce výběrem stínící techniky