Jaké jsou trendy barvy roku 2020?

3 / 2 / 2020 (Autor: Hedvika & Radka)

 

Víte, jaké barvy budou kralovat v roce 2020? Řada společností ze světa designu a módy již tradičně volí barvy, které budou reprezentovat nový rok. Letos se vstupem do nové dekády byl výběr o to těžší a my vám přinášíme přehled barev roku podle nejvlivnějších expertů na barvy.

I přes to, že se každá společnost o barvě pro nový rok rozhoduje individuálně, ty vítězné pro rok 2020 mají mnoho společného. Barvy roku do velké míry odráží nejen poslední trendy, ale také zachycují specifický duch doby. Letošní barvy se tak navrací k přírodě a oslavují její schopnost navodit harmonii a klid v duši. Na počátku nového desetiletí je mezi odborníky viditelná také tendence redefinovat zažité barevné konvence. Vybrané barvy roku 2020 odráží snahu najít novou osobitou neutrální barvu, která by vystupovala z tradiční palety neutrálních odstínů, jakými jsou černá, bílá, šedá či béžová.

Výrobci každoročně představují také palety, které vám poslouží jako skvělá inspirace, jak barvu roku vhodně kombinovat. Na jejich webových stránkách pak najdete praktické nástroje, které vytvoří vizualizaci vašeho interiéru v barvě roku nebo konkrétní paletě pouze na základě vámi pořízené fotografie. My však vzhledem k pomíjivosti trendů doporučujeme držet se především vlastních preferencí a vkusu. Barvy roku použijte k oživení interiéru prostřednictvím menších dekorací a textilních doplňků. Ty pak můžete obměňovat bez větší investice každý rok a váš domov se jen tak neokouká. 

 

Pantone

Nejvlivnější hráč na poli barev Pantone letos zvolil jako svou barvu roku Classic Blue, tedy klasickou modř. Tato barva evokující nekonečnou večerní oblohu podle expertů z Pantone symbolizuje stabilitu, po které v dnešní době tak toužíme. Navozuje vnitřní klid a je barvou důvěry a míru. Jak již její název napovídá, tento sytý odstín modré je nestárnoucí klasikou. Nemusí být však vždy konzervativní volbou, záleží jen na odvážnosti kombinací. Právě díky své univerzalitě však bude klasická modř vždy v kurzu a nebude k tomu potřebovat ani titul barvy roku.

 Pantone - Klasická modrá (Classic Blue)

 

Dulux - Mátově šedá (Tranquil Dawn)

 

Dulux      

Výrobce interiérových a exteriérových barev Dulux jako svou top barvu roku 2020 vybral Tranquil Dawn. V českém vzorníku ji najdete pod méně poetickým názvem Mátově šedá. Tento odstín inspirovaný poklidným nebem klidného mlhavého rána je decentnější variantou v poslední době oblíbené mentolově zelené. Mátově šedá, která se pohybuje právě na pomezí zelené, modré a šedé, najde podle odborníků z Duluxu všestranné využití. Dobře funguje v kombinaci barev teplých odstínů či v neutrální paletě, své místo ale najde i mezi jasnými sytými barvami.

 

 

Sherwin-Williams

I Sherwin-Williams letos vsadil na modrou, a to konkrétně na její námořnický odstín Naval. V porovnání s klasickou modří však Naval evokuje větší míru sofistikovanosti a luxusu. Barva opět spadá do těch tradičnějších, avšak v Sherwin-Williams věří, že má ambice stát se novou černou a zaujmout její místo v oblíbené černobílé kombinaci. Naval navozuje klid, jistotu a vyrovnanost, připomíná noční oblohu, k níž naši předci vzhlíželi a hledali v ní moudrost a sílu. Je ale zároveň inspirativní barvou, která podněcuje tvořivost a soustředění.

Sherwin Williams - Námořnická modrá (Naval)

 

Benjamin Moore - Pudrová růžová (First Light)

 

Benjamin Moore

Pro amerického výrobce barev Benjamin Moore reprezentuje rok 2020 jemná pudrová růžová s názvem First Light. Je to barva empatie, dobroty a naděje. Její hřejivý odstín působí přívětivě a optimisticky, což je sentiment, se kterým chce značka vstoupit do nové dekády. First Light je také odpovědí na neustále stoupající oblibu růžové, která již dávno přerostla škatulku typicky ženské barvy. Pastelové a další světlé odstíny růžové jsou nyní trendy univerzální barvy pro všechny. Překvapivě dobře zvládnou nahradit například béžovou či bílou a dodají interiéru konejšivou hřejivost.

 

 

Behr

Světle zelenkavá Back to Nature je pro tento rok barvou roku podle firmy Behr. Název v překladu znamená Návrat k přírodě a barva symbolizuje právě propojení s přírodou a znovuobjevování se v ní.  Back to Nature připomínající idylu letních luk je meditativní harmonickou barvou. Uklidňuje, pomáhá načerpat nové síly a zbavuje únavy. Tento světlý odstín zelené je podle expertů z Behr multifunkční a dobře se páruje s dalšími barvami. V interiéru podle nich sluší nejen stěnám, ale i nábytku či textilním dekoracím.

 

A jakým barvám jsme s minulým rokem dali sbohem? Podívejte se v článku Top barvy a odstíny pro rok 2019.

 Behr - Zelenkavá (Back to Nature) Zdroj: Pantone.com; Dezeen.com; Dulux.com; Sherwin-Williams.com; BenjaminMoore.com; Behr.com

 

Líbil se vám náš článek? Oceňte ho nebo sdílejte se svými přáteli. 


Další články na našem blogu

 


Kontaktní formulář
Vyplňte Vaše celé jméno. (Jméno, Příjmení, popř. titul).
Telefonní číslo, na kterém jste přes den k zastižení.

* ... Prosím vyplňte položky označené hvězdičkou. Budeme tak moci rychleji a lépe reagovat na Váš dotaz. Děkujeme.

Newsletter
Průvodce výběrem stínící techniky