Top barvy a odstíny pro rok 2019

2 / 1 / 2019  (Autor: Radka)

 

Světoví návrháři a designéři mají v barvách jasno. Stejně jako každý rok se na sklonku minulého roku volily trendy barvy a odstíny pro nový rok 2019. Pojďte se na ně podívat s námi! Vybrali byste si mezi nimi tu svojí nej? 

 

 

Dulux

Barvou roku 2019 vůdčí britské značky nátěrových berev Dulux je Spiced Honey. Spiced Honey je vřelá, ale i neutrální, barva. Je skvěle kombinovatelná s různými materiály a strukturami. Hřejivé karamelové tóny barvy se hodí pro odpočinek a relaxaci zejména v místech, kde chceme přemýšlet nebo snít.

Finální výraz této barvy je umocněn paletou dalších použitých barev. V interiéru tak může působit jak energicky, tak i výrazně uklidňujícím dojmem. Úžasně se hodí např. k off-white, tedy ne zcela zářivé bílé.

Spiced Honey - barva pro rok 2019 (Dulux)

 

 Living Coral - barva pro rok 2019 (Pantone)

 

Pantone      

Americký gigant Pantone vyhlásil barvou roku 2019 broskvově oranžovou Living Coral. Tato energizující korálová barva se zlatým podtónem je velmi živoucí a optimistická. Living Coral vnese do interiéru světlo, srdečnost a radost. 

Barva také symbolizuje styl naší doby, odráží všudypřítomnou digitalizaci a snaží se upozorňovat na devastující vliv společnosti na životní prostředí, ohrožení korálů i jejich nezpochybnitelné místo v mořském ekosystému.

 

 

 

Sherwin-Williams

Sherwin-Williams (US) přichází letos s vřelou a zemitou Cavern Clay. Tento odstín terakoty evokuje historii, starobylé antické kořeny i retro design poloviny minulého století v duchu amerického jihozápadu. Cavern Clay je barva jednoduchá, snadno kombinovatelná, přátelská. V dnešním hektickém světě navozuje pocit klidu, odpočinku a domácí pohody.

Cavern Clay - barva pro rok 2019 (Sherwin-Williams)

 

Metropolitan - barav pro rok 2019 (Benjamin Moore)

 

Benjamin Moore

Další americký top výrobce barev, firma Benjamin Moore, zvolila pro rok 2019 sofistikovaný a elegantní jemný odstín šedé Metropolitan AF-690. I neutrální a nevýrazné barvy dokáží silně zapůsobit! Odstín Metropolitan AF-690 je barva zamýšlivá až hloubavá, příjemně poklidná, neagresivní a dokonale kombinovatelná. Přináší v sobě absolutní pohodu mysli i těla.

 

 

Behr

Nemůžeme zapomenout ani na firmu Behr (US). Jejich barvu roku 2019 si zamilujete. Je jí klasická modrá, nazvaná Blueprint. Tato středně modrá nadčasová barva je vřelá, přesto však jemná. Navozuje autenticitu, důvěru, útulnost. Blueprint také evokuje zdvořilost, ale i vlastní vizi reality. Tak trochu lákavě svůdná, ani příliš pronikavá ani příliš mdlá.

Blueprint - barva pro rok 2019 (Behr)

A jaké barvy vládly v loňském roce? 

Pojďme s ještě v rychlosti ohlédnout za uplynulým rokem 2018. 

 

Dulux přesedlal z odstínu Heart Word - jemné pastelové lila barvy s nádechem starorůžové. V takovém podání i barva s nádechem růžové dokáže působit elegantně.                                                     

Heart Wood (Dulux 2018)

 

Pantone nahradilo loňskou nadmíru okázalou fialovou s názvem Ultra Violet. Letošní korálová je jednoznačně sympatičtější než tato původní  dramaticky, hloubavá až provokující fialová. 

Ultra Violet (Pantone 2018)

Rovněž v Sherwin-Williams loni zvolili sytý a dramatický odstín hlubokého moře, Ocenside. Mix sytě modré a smaragdově zelené, mystický, také však plný optimismu.

Oceanside (Sherwin Williams 2018)

Benjamin Moore nahradil sytou, teplou a vzrušující Cailente - jasnou a energickou červenou s lehkým nádechem do oranžova. Odvážnou barvou plnou života, kterou se rozhodně nedalo jen tak přehlédnout.               

Caliente (Benjamin Moore 2018)

Poslední z řady leadrů na trhu, firma Behr, vsadila loni na jemnou pastelovou modro zelenou s příznačným názvem In the Moment, vyvážený a harmonický odstín přinášející klid přítomného okamžiku navzdory současné uspěchané době.  

In the Moment (Behr 2018)

 

Zdroj: Dulux.com; Pantone.com; Sherwin-Williams.com; BenjaminMoore.com; Behr.com 

 

Našli jste svou top barvu? Ať již ano nebo ne, nezapomínejte, že méně je někdy více. Pokud fandíte pestrým a výrazným barvám v interiéru, užívejte je s rozmyslem. Někdy se velmi rychle omrzí. Proto je volte zejména tam, kde se dají snadno nahradit nebo změnit. Ideálně na bytových doplňcích či dekoracích. Pestré a výrazné barvy vždy doplňte o neutrální a jemnější odstíny.

V otázkách stínění a výběru barvy materiálů pro rolety, plisé nebo posuvné stěny jsme jako Češi spíše konzervativní. Přeci jenom si roletky nepořizujeme na rok nebo dva. Přesto v naší nabídce textilií najdete mnoho krásných a výrazných barev. A pokud si nevíte rady, obraťte se na nás, rádi vám s výběrem pomůžeme.

 

Líbil se vám náš článek? Oceňte ho nebo sdílejte se svými přáteli.

 

 

 


Další články na našem blogu

 


Kontaktní formulář
Vyplňte Vaše celé jméno. (Jméno, Příjmení, popř. titul).
Telefonní číslo, na kterém jste přes den k zastižení.

* ... Prosím vyplňte položky označené hvězdičkou. Budeme tak moci rychleji a lépe reagovat na Váš dotaz. Děkujeme.

Newsletter
Průvodce výběrem stínící techniky