Motorové rolety a automatizace stínění

9 / 8 / 2023  (Autor: Radka)

 

Ovládejte své rolety odkudkoli a jakýmkoli způsobem! Naše motorové rolety jsou vybaveny nejmodernějšími technologiemi, proto je jejich chod velmi tichý,  bezproblémový a vy se tak na ně můžete zcela spolehnout. To vás bude rozhodně bavit.

 

Proč si pořídit motorové rolety?

Klíčové výhody chytrých okenních rolet dokonale odpovídají hlavním motivům každého spotřebitele - zpříjemňují život a to nejenom v domácnosti. Rolety můžete stáhnout stisknutím tlačítka, aniž byste opustili pohovku. Když použijete časový spínač, vpustí vám rolety ve stanovený čas do pokoje denní světlo nebo naopak sami se v určený čas zase zatáhnou. Ovládání rolet je maximálně pohodlné. 

Jejich instalace je jednoduchá. Rolety s motorem připevníte naprosto stejně jako roletu ovládanou řetízkem. U rolet s bateriovým motorem pak není třeba nic dalšího, rolety jsou přednastavené od nás z výroby a jsou zcela připraveny k používání. Rolety s motory na 230V musí být samozřejmě odborně zapojeny, což ale hravě zvládne každý elektrikář. Po zapojení jsou i tyto rolety připraveny k okamžitému používání. 

Další výhodou motorových rolet je i jejich energetická účinnost, dokáží významně přispívat k úsporám energie. Důsledné stahování a vytahování rolet podle přednastavených scénářů může vést ke snížení spotřeby energie až o 6% nákladů na vytápění a celkové spotřeby energie v domě. Rozmanitost scénářů závisí i na zvolené chytré domácnosti a napojení dalších systémů jako jsou např. termostaty, vytápění, klimatizace apod.

Motorové rolety a automatizace stínění - ovládání telefonem přes mobilní aplikaci

Motorové rolety a automatizace stínění (obr. 3)

 

 

 

V neposlední řadě je dalším plusem motorových rolet jejich bezpečnost. Děti ani domácí zvířata se již nemohou zamotat do nebezpečných smyček, ovládacích šňůr nebo řetízků. Odpadne vám i stres s povinně předepsanými a věčně se rozpojujícími bezpečnostními spojkami, které se sami rádi rozpojují zejména na velkoformátových roletách.  Díky kompletní automatizaci a přednastaveným scénářům a časovačům bude váš dům vypadat vždy zabydlený, což může rovněž odradit potenciální lupiče např. v době, kdy si budete užívat na dovolené.

Dle výběru látky umožňují stejně jako manuálně ovládané rolety zastínění nebo zatemnění pokoje přesně podle vašich představ. Ať už se chcete prostě jen pořádně vyspat navzdory světlu venku, užít si soukromí nebo zabránit odleskům světla na obrazovce televize nebo počítače. Nezapomínejte, že zdravý spánek a odpočinek jsou jedním z nejlepších způsobů, jak přispět ke zdravému životnímu stylu.

Jak to vlastně funguje?  

Tubulární roletové motory jsou součástí hřídele a osazují se dovnitř roletové trubky. Motor tedy není sám o sobě viditelný, na roletě je vidět pouze „hlava“ daného motoru, což neplatí u rolet v kazetě, kde je hřídel i s motorem celá schovaná v krycím boxu. Menší motory je možné použít i pro větší systémy (resp. pro větší hřídel nebo kazetu), větší motory je možné použít pouze pro větší hřídele a kazety. 

Možnosti a nabídka motorů

Motory se obecně dělí:

- podle napájení: na 230 V nebo bateriové (akumulátorové)

- podle konektivity: s RC přijímačem nebo bez RC přijímače

- podle velikosti, resp. průměru 

 

Motor pro rolety AM 35QE (obr.2)

 

Motorové rolety a automatizace (obr. 2)

 

Nejoblíbenější motorové rolety jsou s motory na 230 V s RC přijímačem, které ovládáte jednoduše dálkovým ovladačem nebo díky našemu SMART HUB i svým telefonem nebo tabletem. Přes mobilní aplikaci si můžete jednoduše naplánovat ovládání rolet i dle denní doby. Třeba tak jednoduše zařídit, aby se roleta vytáhla v momentu, kdy má vaše dítko vstávat do školy, to se pak v klidu a pozvolna probudí a nezaspí. 

Nechcete v interiéru dělat již další stavební úpravy? Nevadí, přesně pro to je ideální roleta s akumulátorovým motorem. Instalaci rolety pak provedete kompletně bezdrátově. Naše bateriové rolety zvládnou fungovat při běžné frekvenci užívání i 9‑10 měsíců na jedno nabití. Na slabý stav baterie vás motor při chodu sám upozorní zvukovou signalizací. Nabíječka se jednoduše připojí do sítě a motor se cca během 6 hodin zase plně nabije. Životnost baterie je při správném zacházení udávána na více než 30 let. 

Naše motory můžete připojit i k jiným SMART HOME systémům (Tahoma od Somfy, Loxone apod.), za pomoci externího přijímače dané chytré domácnosti. Vše se dá přizpůsobit vašim požadavkům.

Typy roletových motorů

Tubulární motory lze použít pro roletové systémy:

LEONTINA / LEONTINA BOX / LEONTINA DUO / BRUNOMAGIC OPEN / MAGIC BOX

Další motory jsou pak navržené pro speciální aplikace: Baldachýn RENO a Kolejnicový systém COMFORT, tyto motory jsou odnímatelné ze stínícího systému nebo motor AM 24 pro římské rolety ROMA, který je zcela schovaný uvnitř profilu římské rolety a je napájen trafem na 24 V.

 

V níže uvedené tabulce jsou přehledně uvedeny jednotlivé tubulární motory:

 Roletový systémpříslušenství motoru

Motor 230 V 

(RC přijímač)

Motory 230 V

(bez RC přijímače)

Motor AKU

(bateriový)

 LEONTINA

 LEONTINA s mont. profilem

 LEONTINA BOX

 LEONTINA DUO

 BRUNO

 MAGIC OPEN

 MAGIC BOX

AM 25QE

AM 35QE

AM 45QE

AM 35Q

AM 45Q

AM 25LE

 Dálkové ovládání  AC 123-1/6/16

ANO

ANO*

(+ externí přijímač)

ANO

 Stěnový vypínač  AC 133-1/5

 (bezdrátový)

ANO

ANO*

(+ externí přijímač)

ANO

 Stěnový vypínač

 (žaluziový přepínač s aretací)

NE

ANO

NE

 SMART HOME/HUB  AC 250-1

ANO

ANO*

(+ externí přijímač)

ANO

 Jiné SMART HOME

 (Somfy/ Loxone..)

NE

ANO*

(+ externí přijímač)

NE

 

 

V níže uvedené tabulce jsou přehledně uvedeny jednotlivé ostatní motory:

 Stínící systémpříslušenství motoru

Motor 230 V 

(RC přijímač)

Motory

(napájení trafo na 24V)

 Římská roleta ROMA

 

AM 24

 Baldachýn RENO

 

AM 68

 

 Kolejnice COMFORT

 

AM 70

 

 Dálkové ovládání  AC 123-1/6/16

 

ANO

ANO

 Stěnový vypínač  AC 133-1/5

 (bezdrátový)

ANO

ANO

 Stěnový přepínač / impulzní  (s funkcí stop)

ANO *

(konektor R11 +datový kabel)

NE

 SMART HOME/HUB  AC 250-1

ANO

ANO

 Jiné SMART HOME

 (Somfy/ Loxone..)

ANO *

(konektor R11 +datový kabel)

NE

  


UPOZORNĚNÍ:

→ Pro motory bez RC přijímače nelze použít standardní vypínač určený např. pro světla, ale je nutné použít speciální typ, tzv. žaluziový vypínač/přepínač.

→ Nastavení horní a dolní koncové polohy motorů se provádí již u nás ve výrobě při kompletaci a zkoušení rolety. Rolety jsou tedy přednastavené na požadovanou výšku. Dodatečná úprava nebo přenastavení koncových dorazů rolety je však možné i později.

→ Motory jsou vybaveny tepelnou pojistkou proti nežádoucímu přehřátí. Při nepřetržitém provozu je doba chodu 4-6 minut, pak se motor automaticky vypne. Po vychladnutí (3‑10 minut) je motor opět připraven k provozu. Jezdit s roletami bezdůvodně nahoru a dolů je možná zábavné, ale ne zcela smysluplné, roletové motory k tomu nejsou určeny.

  

Líbil se vám náš článek? Oceňte ho nebo sdílejte se svými přáteli.

 

             


Další články na našem blogu

 


Kontaktní formulář
Vyplňte Vaše celé jméno. (Jméno, Příjmení, popř. titul).
Telefonní číslo, na kterém jste přes den k zastižení.

* ... Prosím vyplňte položky označené hvězdičkou. Budeme tak moci rychleji a lépe reagovat na Váš dotaz. Děkujeme.

Newsletter
Průvodce výběrem stínící techniky